پردیس شهیدرجایی سمنان

درباره دانشگاه

شناسنامه

پردیس شهید رجایی سمنان

 

 « تاسیس 1358 »

 

اطلاعات مربوط به مرکز

1- مشخصات مرکز:

نام: پردیس  شهید رجائی سمنان

سال تاسیس : 1358

2- نشانی مرکز و شماره تلفن های ضروری : سمنان – بلوار شریف واقفی

نام استان : سمنان

نام شهرستان : سمنان

خیابان : بلوار شریف واقفی

شماره تلفن : 0231-3322466

نمابر : 3325337

3- مساحت مرکز:

مساحت کل : 31000متر مربع

مساحت زیربنا: 6500متر مربع

 

تاریخچه مرکز:

در سال 1358 ساختمان تربیت معلم پسران سمنان در زمینی به مساحت حدود 3 هکتار که قبلا بعنوان مرکز آموزش سپاهیان دانش در اختیار اداره کل آموزش و پرورش سمنان بوده است با زیربنای (6500متر مربع) که ساختمان سازی شده بود شروع به کار کرد. که شامل ساختمان آموزشی و اداری و سرایداری ، آزمایشگاه و کارگاه ، کتابخانه و سالن مطالعه ، خوابگاه دانشجویی 3 طبقه ، سالن غذاخوری و آشپزخانه ، سالن امتحانات و چند منظوره و مسجد و زمین های ورزشی و فضای سبز است و در سال 1373 که آموزش عالی فرهنگیان سمنان تاسیس شد و در یکی از ساختمان های متعلق به آموزش و پرورش سمنان در خیابان شهید باهنر شروع به فعالیت نموده بود . در سال 1375 بدنبال انحلال تربیت معلم شهید رجایی سمنان آموزش عالی فرهنگیان به مکان تربیت معلم شهید رجایی منتقل شده و ادامه فعالیت داده و مجدداً در سال 1384 با پذیرش دانشجو معلم از طریق آزمون سراسری با عنوان تربیت معلم مشغول به فعالیت شده و فعلاً با 313 دانشجو در رشته های کاردانی آموزش ابتدائی ، کارشناسی در 8 رشته مشغول فعالیت می باشد . ضمناً 70نفر از اساتید مجرب که دارای مدرک فوق لیسانس یا دکترا می باشند در مرکز مشغول به تدریس می باشند .       

                                  

  شرح اجمالی و کابردی برنامه :

به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، بنابر اهمیت آموزش نیروی انسانی در سازمانها ،وزارت آموزش و پرورش به همراهی وزارت علوم و فناوری و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بمنظور تقویت بنیه علمی فرهنگیان و ارتقاء سطح دانش ، کارآیی و بهبود معیشتی آنان وفراهم نمودن امکانات و صرف هزینه های لازم در راستای سیاست توسعه فرهنگی دولت مبادرت به طراحی و اجرای دوره های کاردانی ،کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد تحت عنوان ضمن خدمت فرهنگیان نمود که استان سمنان نیز بطور فعال و مؤثر این اهداف را دنبال نموده و تا کنون تعداد زیادی از فرهنگیان استان موفق به اخذ مدارک فوق دیپلم ولیسانس در رشته های مختلف تحصیلی شده اند و در حال حاضر نیز مرکز  تربیت معلم سمنان مجری دوره های کاردانی و کارشناسی در رشته های مختلف می باشند .

 

موقعیت جغرافیایی ، تاریخی ،علمی، آموزشی استان:

استان سمنان در جنوب سلسله جبال البرز واقع شده است شهرهای مهم آن سمنان – شاهرود – دامغان و گرمسار می باشد که مرکز استان در شهر سمنان واقع است . فاصله سمنان تا تهران حدود 225 کیلو متر جاده شوسه دو بانده آسفالته می باشد.

از آنجا که راه آهن سراسری تهران مشهد و همچنین جاده شوسه  تهران مشهد از استان سمنان می گذرد شهر سمنان از اعتبار ویژه ای برخوردار شده است . از نظر تاریخی شهری است بسیار قدیمی چنانچه قلاع موجود در این شهر متعلق به قبل از اسلام و احتمالا دوره زرتشت می باشد دارای مسجد جامعی است که به دستور مولای متقیان در عهد اسلام ساخته شده است. ضمنا منار و مسجد امام این شهر که در دوره قاجاریه ساخته شده است از زیبایی خاصی برخوردار است این استان با داشتن دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه علوم پزشکی سمنان  و شاهرود – دانشگاه جامع سمنان – دانشگاه صنعتی شاهرود و دانشگاه علوم پایه دامغان و چهار واحد دانشگاه پیام نور در شهرهای سمنان ،شاهرود ،دامغان و گرمسار و دانشگاه رسول اکرم (ص) دامغان و واحدهای دانشگاه آزاد در سمنان، شاهرود ،گرمسارو آموزش عالی فرهنگیان نقش مؤثری در اعتلای علم و دانش عزیزان دارد.

 

فضای سبز مرکز :

مرکز به شکرانه خداوند متعال دارای حدود 12700 متر مربع فضای سبز شامل درختان کاج و انار و پسته و زبان گنجشک و انواع سروو چمن و گل های متنوع می باشد .

قبلا از آب لوله کشی شهر برای آبیاری استفاده می شد اما از سال 1376 طرح یک حلقه چاه عمیق شروع شد  و با تلاش همه جانبه در مهر 1377 با آبدهی خوب و کیفیت بالابه بهره برداری رسیده است و در طراوت و شادابی درختان وفضای سبز نقش مهم و تاثیر بسزایی دارد و آب این نعمت بزرگ خداوند توانا موجب زیبایی و سر سبزی مجموعه این مرکز شده است و امید است در آینده نزدیک سر سبزی و خرمی فضای سبز این مرکز چندین برابر شود.

 

ساختمان اداری و آموزشی:

واحد اداری در ساختمانی به مساحت تقریبی 270 مترمربع شامل 7 اتاق بانضمام آبدارخانه، سرویس بهداشتی و واحد آموزشی به مساحت 1000 مترمربع شامل 8 کلاس درس و یک انبار ملزومات و سرویس بهداشتی و یک اتاق هم اختصاص به وسایل سمعی و بصری (تکنولوژی آموزشی) دارد و همه قسمت ها دارای کولر آبی (11 دستگاه) بوده ومجهز به شوفاژ آب گرم می باشد و هر اتاق آموزشی (کلاس) ظرفیت 40 دانشجو را دارد.

 

زمین ورزش :

مرکز دارای حدود 4500 مترمربع زمین آسفالت شده شامل زمین فوتبال ووالیبال و بسکتبال می باشد که می توان از آن برای دومیدانی و سایر ورزشها هم استفاده نمود زمین فوتبال به مساحت 3450 مترمربع و زمین والیبال به مساحت 250 مترمربع و زمین بسکتبال حدود 800 مترمربع می باشد.

ضمنا با هماهنگی به عمل آمده درخواست یک سالن چند منظوره ورزش نیز به اداره کل توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان داده شده است که قرار است اعتبارات آن از سوی وزارت متبوع تامین شود.

 

سالن غذاخوری:

سالن غذاخوری مرکز به مساحت 450 مترمربع تجهیزات کامل میز غذاخوری و صندلی و غیره می باشد وآشپزخانه به مساحت 300 مترمربع شامل کلیه امکانات لازم برای طبخ غذا و شستشوی ظروف می باشد.

 

خوابگاه مرکز:

خوابگاه اصلی مرکز در سه طبقه به مساحت 2100 مترمربع احداث شده که دارای 24 اتاق می باشد و دارای دستشویی و سرویس مجزا و بهداشتی می باشد و این خوابگاه در حال حاضر قابل استفاده برای برادران دانشجو با ظرفیت حدود 300 نفر می باشد و یک سالن دیگر به خوابگاه خواهران اختصاص یافته که ظرفیت آن بیش از 50 نفر با امکانات کامل است .

 

کتابخانه:

کتابخانه شهید رجایی مرکز آموزش عالی ضمن خدمت فرهنگیان سمنان در سالنی به مساحت تقریبی 300 مترمربع با داشتن حدود 8000 جلد کتاب یکی از کتابخانه های مجهز استان سمنان محسوب می گردد. از سال 1395 سالن مطالعه و کتابخانه پردیس شهید رجایی از هم تفکیک گردیدند و کتابهای کتابخانه در سامانه یکپارچه سیمرغ ثبت شدند. علاوه بر اینکه دانشجویان این مرکز جهت مطالعه از کتابهای این کتابخانه استفاده می نمایند دانشجویان دانشکده فنی و همچنین همکاران فرهنگی و دانشجویان دیگر دانشگاهها جهت تحقیق و مطالعه از این کتابخانه استفاده می نمایند.

 

سایت مرکزو آزمایشگاه ها:

مرکز تربیت معلم شهید رجایی سمنان در حد توان خویش در کاربرد لوازم کمک آموزشی نقش مؤثری داشته و دارد، لذا دانشجویان این مرکز در صورت نیاز توسط استاد محترم و کارشناس سمعی و بصری از فیلمهای آموزشی و ویدئویی استفاده خواهند کرد جهت تفهیم بیشتر بعضی از دروس از دستگاه اپک -اورهد نیز استفاده می شود.

ضمنا مرکز دارای آزمایشگاه فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و زمین شناسی و سایت رایانه به ظرفیت 30 دستگاه برای استفاده دانشجویان نیز به ظرفیت 30 دستگاه برای استفاده دانشجویان مهیا می باشد .

 

برای دیدن تصاویر دانشگاه اینجا کلیک کنید.


نظرات کاربران